fbpx

Merino vilnos istorija

merino vilna, istorija

Merino vilna ir jos istorija

Maždaug 200 m. pr. m. e. romėnai, sukryžminę graikų aviną su romėnų avimi, pradėjo veisti specialios veislės avis, turinčias ploną ir ilgą vilną.

Tačiau didžiausios sėkmės veisiant merinosų avis sulaukė ispanai. Ne vieną šimtmetį Ispanija buvo vienintelė šalis, gaminusi šių avių vilną. Tad iki XVIII a. už merinosų avių išvežimą iš Ispanijos buvo baudžiama mirtimi.

Ir tik 1723 m. labai nedaug šių avių buvo legaliai išvežta už šalies ribų. Į Australiją pirmosios 70 merinosų avių buvo įvežtos tik 1788 metais. O XVIII a. pabaigoje merino vilna paplito visoje Europoje.

Kuo ypatinga merino vilna?

Išskirtinis merinosų vilnos bruožas – labai plonas pluoštas, dėl kurio gyvūnai gerai ištveria temperatūros skirtumus – nuo labai žemos temperatūros žiemą iki itin aukštos vasarą.

Verpalams gaminti vilna yra kerpama tik nuo merinosų avių keteros!

Merinosu avis
Siūlams gaminti vilna kerpama tik nuo avių keteros.

Merinosų vilnos storis svyruoja nuo 14 iki 23 mikronų. „Extra fine“ – tai labai smulki vilna, kurios pluošto storis yra gerokai mažesnis negu 18 mikronų.

Palyginimui: paprastų avių vilna yra beveik du kartus storesnė. Jos storis siekia 30–35 mikronus. Šis parametras yra labai svarbus, kadangi storesnė negu 25 mikronų vilna gali dirginti odą ir sukelti alerginių reakcijų.

Tačiau merinosų vilnos storis visiškai neturi įtakos jos savybėms. Visų rūšių merinosų avims būdinga aukšta vilnos kokybė. Merino vilna yra labai minkšta, elastinga ir dėl natūralaus garbanoto plauko – higroskopiška. Ji puikiai sugeria drėgmę ir ją išgarina. Verpalai, pagaminti iš merinosų vilnos yra ypač elastingi, o gaminiai puikiai išlaiko savo formą.

merinosų vilna
Dėl natūralaus garbanoto plauko merino vilna yra higroskopiška, puikiai sugerianti drėgmę.

Įdomiausi faktai apie MERINO VILNĄ

Ar žinojote, kad

  • Merinosų avių vilna yra pati brangiausia lyginant su kitų avių vilna. Pavyzdžiui, 2004 m. iš vienų mados namų surengto aukciono už 420 tūkst. dolerių buvo nupirkta beveik 100 kg aukščiausios kokybės merino vilnos.
  • Per metus iš vienos merinosų avies yra nukerpama beveik 15 kg vilnos. Kitų veislių avys per metus duoda ne daugiau kaip 7 kg vilnos.
  • Iš 10 kg merino vilnos gaunama beveik 6 tūkst. kilometrų siūlo. Tiek siūlų pakanka pasiūti dešimčiai kokybiškų moteriškų kostiumų.
  • Merino vilna yra tris kartus minkštesnė už natūralų šilką ir penkis kartus elastingesnė už medvilnę.
  • Merino vilna pasižymi unikaliomis gydomosiomis ir antibakterinėmis savybėmis. Vilnos skaidulose yra lanolino, kuris puikiai minkština ir veikia priešuždegimiškai. Lanolinas yra daugelio medicinos ir kosmetikos produktų veiklioji medžiaga.
  • Tai puiki „pagalbininkė“ sergant plaučių ligomis. Jeigu sergate bronchitu ar jus kankina stiprus kosulys, pakanka kurį laiką vaikščioti dėvint drabužius iš merino vilnos ir ligos simptomai susilpnės.
vilnonės kojinės
Merino vilnos skaidulose yra lanolino, kuris puikiai minkština ir veikia priešuždegimiškai.

 

Taigi merinosų avių vilna yra visomis prasmėmis unikaliausia. Ji labai praktiška, ilgaamžė, o merino vilnos gaminiai – labai patvarūs ir kokybiški.

 

Jeigu Jus sudomino merino vilnos siūlai ir norite įsigyti tikrai švelnių, minkštutėlių ir kokybiškų, juos galite rasite čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Norėdami pagerinti jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Paspaudę "Sutinku" sutiksite su slapukų įrašymu.