Kupranugarių vilna – natūralumas ir prabanga
Kupranugarių vilna – tai natūrali ir ekologiška žaliava. Ji naudojama įvairiems drabužiams, aksesuarams, antklodėms, kilimams ir pan. gaminti. Ši medžiaga nesukelia alergijos ir pasižymi puikiomis šilumos izoliacinėmis savybėmis.
Iš šių nuostabių dykumos gyvūnų apsauginio kailio ir pavilnės (poplaukio) yra gaminami unikalūs verpalai, kurie šildo net ir esant stipriausiam šalčiui.
Kuo ypatinga kupranugario vilna?
Kupranugario kailis yra daugiasluoksnis. Viršų gaubia šiurkštus plaukas, o viduje „įsitaisęs“ švelnutis pūkas. Toks plaukų derinys puikiausiai saugo gyvūną ir nuo šalčio, ir nuo karščio.
Nors šiltiems verpalams gaminti naudojami abiejų tipų plaukai, tačiau labiausiai vertinamas dvikuprių kupranugarių (Camelus bactrianus), gyvenančių Centrinėje Azijoje, apatinis plauko sluoksnis – pavilnė.
Populiariausia kupranugario vilnos siūlų spalva yra smėlinė, tačiau brangiausia, šilčiausia ir labiausiai vertinama yra balta spalva.
Kaip išgaunama kupranugarių vilna?
Ruošiantis žiemai kupranugariai užsiaugina šiltą apatinį kailio sluoksnį. O artėjant šiltajam metų laikui jie ima mesti kailį ir ruošiasi karščiams. Tad reikia tiesiog susirinkti kailį ir jį apdirbti.
Iš vieno dvikuprio gaunama apie 6–10 kg grynos vilnos. Surinkta vilna yra plaunama, karpoma, šukuojama ir verpiama.
Kadangi dėl geografinių ypatybių Camelus bactrianus dvikuprius veisti gana sudėtinga, jų vilnos kaina yra labai aukšta. Dėl šios priežasties kupranugarių vilna maišoma su kitais pluoštais, pavyzdžiui, su merino vilna.*
Kupranugario vilnos privalumai ir trūkumai
Ištisus šimtmečius šių dvikuprių gyvūnų vilna naudojama drabužiams, aksesuarams, antklodėms ir kitiems namų apyvokos gaminiams kurti.
Privalumai:
- Lengva;
- Stipri;
- Nealergizuoja;
- Nesielektrina;
- Yra higroskopiška;
- Puikiai saugo nuo šalčio;
- Karštą vasaros dieną vėsina.
Įrodyta, kad kupranugario vilna turi ir gydomųjų savybių. Ji mažina odos sudirginimą ir uždegimus, savotiškai masažuoja odą, turi skausmą mažinančių savybių. Vilna padeda sergantiems reumatu, artritu, radikulitu ir kitomis ligomis.
Pagrindinis trūkumas – didelės vilnos gavimo išlaidos, todėl ji dažnai yra klastojama ar maišoma su sintetinėmis medžiagomis.
Kam naudojama?
Kupranugarių vilna tinkama ir kūdikiams, ir suaugusiems. Iš šios medžiagos rūbai gaminami ne tik kasdieniam dėvėjimui, bet ir dirbantiems ekstremaliomis sąlygomis – jūreiviams, astronautams, pilotams.
Ypač vertingi yra rankų darbo gaminiai – pirštuotos ir kumštinės pirštinės, riešinės, antblauzdžiai, kojinės, šalikai, kepurės, megztiniai.
Dėl higroskopiškumo ši vilna ideali linkusiems prakaituoti žmonėms.
Iš dvikuprių vilnos megzti drabužiai ir aksesuarai yra ilgaamžiai. Jie nepraranda savo formos net ir dėvint ilgai.
Kaip prižiūrėti kupranugarių vilnos produktus?
Kad vilna neprarastų savo teigiamų savybių, ją reikia tinkamai prižiūrėti.
Pagrindinės priežiūros taisyklės:
- Skalbti rankomis arba specialiu vilnai skirtu režimu;
- Optimali temperatūra 30–400C;
- Skalbiant skalbimo mašinoje negalima naudoti gręžimo režimo;
- Nedžiovinti ant tiesioginių saulės spindulių;
- Rekomenduojama skalbti specialiame maišelyje, tuomet gaminys nesivels ir nesipūkuos.
- Išskalbtus mezginius reikėtų bent tris kartus perskalauti šiltu vandeniu, nes maži vilnos plaukeliai labai gerai sugeria ploviklius.
Kupranugarių vilna – natūrali medžiaga, kurios pagrindinės savybės yra stiprumas, lengvumas, švelnumas ir gebėjimas reguliuoti temperatūrą. Tai pati šilčiausia vilna, kuri ne tik šildo, bet ir „kvėpuoja“.
Dvikuprių vilna labai patvari, atspari bet kokiam užsiteršimui, ji netgi turi savybę išsivalyti savaime.
O Rytuose gyvenantys žmonės teigia, kad kupranugario vilna apsaugo nuo visuomenėje sklindančios agresijos ir aplinkos negatyvo.